Arbeidsmiljøutvalget i arbeid
Kurs ID: 502885
Oppstart
onsdag 7. juni 2023
Slutter
onsdag 7. juni 2023
Tidsrom
Kl.09:00 - 12:00Påmeldingsfrist
tirsdag 6. juni 2023
Pris
1600,-Timeantall
Totalt: 3
Timer med foreleser: 3
Undervisningsform
Virtuelt klasseromInformasjon
Arbeidsmiljøutvalget (AMU) er helt unikt i arbeidsmiljømessig sammenheng. AMU er et rådgivnings-, beslutnings- og samarbeidsorgan bestående av arbeidsgiver og arbeidstaker. Utvalget skal legge premissene for hvordan arbeidsgivere skal forholde seg til arbeidsmiljøutfordringer i virksomheten deres. Gjennom dette kurset blir du tryggere på hvordan det skal fungere.
En av Norges mest kunnskapsrike på dette området – Arne Bernhardsen – vil gi deg nyttige tips og veiledning til hvordan AMU kan fylle rollen som et strategisk utvalg i virksomheten og bli et velfungerende organ for arbeidsmiljøutviklingen, og ikke bare være et sandpåstrøingsorgan.
Kurset er beregnet på medlemmer, varamedlemmer og sekretariat til AMU (arbeidsmiljøutvalg).
Ledere. Ansatte i HR/personal.
Kurset stiller ingen krav til forkunnskaper.
Intensjonen med AMU
Lovens formelle krav til organisering av AMU
Representasjon og stemmerett
AMUs ulike roller og oppgaver
beslutningstaker
rådgiver
styringsgruppe
koordinator
samarbeidsutvalg
Drift og organisering av et handlende AMU
AMU som læringsarena
Foreleser:
Arne Bernhardsen
Arne Bernhardsen har mangeårig erfaring fra og bakgrunn som verneombud, hovedverneombud og medlem av AMU. Arne jobbet mange år i produksjonen i norsk næringsmiddelindustri før han begynte å holde HMS-kurs. Han var redaktør i Gyldendals arbeidslivsavdeling i 15 år. I tillegg har han i mange år holdt et stort antall kurs både for offentlig og privat sektor. Han er også rådgiver innenfor HMS-området for flere store, norske bedrifter.
Han har bl.a. gitt ut boken ”Arbeidsmiljøutvalget – Håndbok for arbeid i AMU” på Gyldendal, som kom i 6. utg i 2018.
Fagakademiet AOF har arrangert kurs med Arne Bernhardsen i mange år – og kursdeltakerne har alltid gitt ham svært gode tilbakemeldinger.
Kurset skal gi deltakerne en innføring i hvordan man kan utvikle AMU fra å være et organ for papireksersis til å bli en premissleverandør i virksomheten.
Kurset gjennomføres digitalt på Teams. Det gjøres ikke opptak.
I forkant av kurset vil du motta Teamsinvitasjon vedlagt presentasjonen som gjennomgås i kurset.
-
-